Pazartesi , Nisan 6 2020
En son eklenenler
گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Ana Sayfa / Tasavvuf ve Ahlak / Onlar öyle kimselerdir ki görüldükleri zaman Allah’ı hatırlatırlar

Onlar öyle kimselerdir ki görüldükleri zaman Allah’ı hatırlatırlar

Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz buyurdu ki:
“Dikkat, size hayırlılarınızı haber vereyim mi?”
Sahabeler:”Evet, ey Allah’ın Rasûlü!” dediler.
Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) da:
”Sizin hayırlılarınız,görüldükleri zaman Aziz ve Celil olan Allahu Teâlâ’yı hatırlatan kimselerdir” buyurdu.(Kenzü’l-Ummâl)

Bu hadis-i şerifi Ahmed b. Hanbel de rivayet etmiştir. Bu hadis,bazı müminlerin görülmesinin Allah’ın hatırlanmasına vesile olduğunu bildirir.
Allah’ı hatırlatmaya vesile olmalarının sebeb-i hikmeti şudur: O müminler,Allah’ı çokça anarlar, Allah’tan çok korkarlar. Takva sahibidirler. Müslümanlara daima vaaz ve nasihat ederek doğru yolu göstermeye çalışırlar.
Bulundukları meclislerde dünya kelamı konuşmazlar; bilakis Allah’ı bol bol zikir ve tesbih ederler, müminleri ikaz ve irşad etmeye çalışırlar. Onlarla oturup kalkanlar, onların sohbetlerinden istifade edenler, tavsiyeleri doğrultusunda Allah’a karşı kulluk vazifelerini ifa etmeye çalışanlar, o mübarek zevât-ı kiramda bu hadis-i şerifin sırrını rahatça görürler.
Onları gördükleri zaman da, mümtaz meziyetleri dolayısıyla Allah’ı hatırlarlar.Hadis-i şerif, görülmeleri Allah’ın hatırlanmasına vesile olan müminlerin, Allah katında en değerli müminlerden olduğuna delâlet eder.

Hakkında hace

Bu yazı da ilginizi çekebilir.

PEYGAMBERİMİZİ (S.A.V.) SEVMEK VE ONA OLAN RÂBITA

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz’e muhabbet farzdır. İmâm Buhârî’nin (rh.) Hz. Enes’den (r.a.) rivâyet ettiği bir hadîs-i …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.